Fabryho chorobu způsobují genetické mutace – obvykle se dědí z rodiče na dítě, ale ve vzácných případech se mohou objevit i u jediného člena rodiny.1,2
Co je to mutace?3,4
Každá buňka ve vašem těle je naprogramována tak, aby fungovala určitým způsobem. Například aby pomáhala při trávení, podporovala činnost vašeho srdce nebo bojovala s infekcemi. Aby mohly buňky správně vykonávat svou funkci, potřebuje každá buňka soubor instrukcí.
Buňka si proto „přečte“ DNA, kde tyto instrukce najde. Gen je část DNA, která programuje jednu konkrétní instrukci. Samotné geny jsou seskupeny do samostatných jednotek zvaných chromozomy.
Můžete si to představit jako příručku s instrukcemi, u které platí:

Někdy dochází ke změnám v DNA – těm se říká mutace (varianty). Můžete si je představit jako chybně napsaná slova – jedno špatné písmeno může zcela změnit význam slova.
Jak vedou genetické mutace k Fabryho chorobě?1,5
Fabryho chorobu způsobují různé mutace genu zvaného GLA, který poskytuje instrukce k tvorbě enzymu (α-galaktosidáza A).
Za normálních okolností tento enzym pomáhá rozkládat určité látky obsahující cukry a tuky (glykosfingolipidy) v buňkách našeho těla – ale v důsledku mutací tuto funkci vykonávat nemůže. Tím dochází k hromadění těchto látek, což způsobuje příznaky Fabryho choroby.
Dědí se Fabryho choroba vždy?2,5
Fabryho choroba a její mutace se nejčastěji dědí od rodiče. Ve vzácných případech se však dědit nemusí a mutace se mohou objevit spontánně a vyskytovat se pouze u jediného člena rodiny. Jedná se o takzvané „de novo mutace“, tedy nové mutace. Tento jedinec však přesto může onemocnění předat svým dětem.
Chcete-li se dozvědět více informací o tom, jak se Fabryho choroba v rodinách dědí, klikněte sem